Dags att möta Linköping. Ett lag som underpresterat kraftigt och redan har krisstämpel över sig. Rögle har däremot visat upp ett spel som både är vägvinnande som publikvänligt. Sämsta läget att mötas alltså. Linköping kommer att vara desperata men hamnar de i underläge finns det chans att de tappar spelet. Rögle står inför att möta sitt eget högmod med ett fullsatt ståplats i ryggen. De senaste säsongerna har det dessvärre inneburit att laget gått ner sig och förlorat. Kan Dan Tangnes även vända på den här trenden?
Det ska bli spännande att se hur Calvin de Haan ser ut på isen. I NHL har han haft rollen som defensiv back som sätter stopp i spelet, gärna i form av Open ice tackling i stil med Kronwall på sin tid. Vilken roll kommer Calvin de Haan fylla i Rögle? Kan Dan och Taylor skapa goda vanor, dvs fortsätta spela offensiv hockey med hårt hemjobb?
En match i matchen kan bli mellan Mark Friedman och Robin Kovacs. Känslan är att ingen i Rögle gillar Kovacs och Kovacs gillar inte Rögle. Vi minns hans sorti från Rögle under gällande kontrakt. Två spelare som gärna spelar med känslor, vi får se om de möts ikväll.
Avslutningsvis, ståplats. Det finns plats för både de som vill se på matchen och de som vill vara en del av matchen. För allas bästa, ge utrymme åt varandra. Vill du endast kolla på matchen, ställ dig långt till vänster. Personligen vill jag att så många som möjligt sjunger och bidrar till magisk stämning. Ju bättre stämning desto fler människor vill se ishockey på plats. Ge utrymme till klacken och bli gärna en del av klacken! Stå däremot inte tyst i eller runt klacken. Och lämna mobilen i fickan under match och Röglehymnen.